Lietuvos eko mokyklų tinklas

Pasaulinė Žemės diena – Kovo 20-oji!

Kiekvienais metais Kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Šią gražią pavasario dieną, vyko kūrybinės dirbtuvės „Kamštelių misija” paminėti Pasaulinei žemės  dienai. Minėdami  Pasaulinę Žemės dieną, įpareigokime save ne tik šiandien, bet kasdien bent mažu darbu prisidėti prie aplinkos puoselėjimo ir saugojimo.

EKO koordinacinė grupė


Kalėdų eglutėms ir kitoms namų šventinėms dekoracijoms naudojamos baterijos🔋. Po švenčių elektronikos atliekas būtina rūšiuoti, nes joms patekus į sąvartyną ar kitas nuošalias vietas dėl kai kuriuose gaminiuose esančių pavojingų medžiagų kyla pavojus aplinkai ir žmonėms. Maža to, prarandama antrinė žaliava naujiems gaminiams. Kai elektronikos gaminiai perdirbami, taupomi gamtos ištekliai ir gamybos sąnaudos, neteršiama aplinka. 🌱

Gražių ir spalvingų švenčių!

https://www.canva.com/design/DAF3UsSVfF4/uaEqnBK4gFSpc2yh72fAqA/watch?utm_content=DAF3UsSVfF4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=editor&fbclid=IwAR18JoCcY7P07S1tx5Z03Cd5zvsBuYURf4W7plBrvoFt1fPbwsRieSYG35M


Grupė „Linksmukai“ dalyvauja aplinkosauginio projekto „Mes rūšiuojam“ nuotraukų konkurse tema „Savo rūšiavimo dėžutę turiu, baterijų ir elektronikos atliekas renku!”. Pasitelkę EKO grupės pirmininkės Jurgos Legienės fantaziją bei visų vaikų kūrybines idėjas, pagaminome savo grupės rūšiavimo dėžutę, skirtą baterijų atliekoms rūšiuoti. Nuo šiandien mūsų grupėje gyvens robotukas Bateriukas🙂


2023 m. kovo 13 – 22 d. vyko EKO projektas „Svarbus kiekvienas vandens lašelis”. Projekte dalyvavo socialiniai partneriai, pagilino žinias  ugdant ekologinį  sąmoningumą, formuojant  darnios gyvensenos ir vartojimo įpročius.

Projekto katalogas


Kiekvienais metais kovo 20 dieną minima Pasaulinė Žemės diena, astronominis pavasaris. Kovo 20-oji Pasauline Žemės diena paskelbta neatsitiktinai. Šiomis dienomis ateina pavasario lygiadienis – dienos ir nakties ilgumas tampa vienodas visuose Žemės rutulio kampeliuose. 1971 m. Jungtinės Tautos pavasario lygiadienį paskelbė Pasauline Žemės diena – kartą metuose visame pasaulyje minima šventė, skirta atkreipti dėmesį į mūsų planetos ekologinę būklę bei aplinkosaugos problemas. Išsaugoti tai, kas svarbiausia: švarų orą, vandenį, dirvožemį, gyvąją gamtą. Mūsų maži ir atrodytų, nežymūs darbai – popieriaus ir elektros taupymas, langų ir durų sandarumas, vandens čiaupų sutvarkymas – gali padėti tausoti medienos išteklius ir elektrą, šilumą ir vandenį, kuriems pagaminti ar išgauti reikia daug energijos, o jai pagaminti naudojami nuolat senkantys Žemės ištekliai. Šią dieną mokytojos mokė vaikus, kaip atsakingai elgtis gamtoje ir tinkamai rūšiuoti atliekas, rodydamos filmukus „Tvarus gyvenimas – vandens taupymas“, „Vandens tarša ”, „Gamtos išteklių taupymas“, „Virtuvės istorijos. VANDUO“. Po to pakvietė vaikus padaryti žemės gaublius naudojant papje maše technologiją. Vaikai klijavo, piešė, diskutavo apie tai, kokioje žemėje norėtų gyventi. Pasaulinė Žemės diena mus ragina ir įpareigoja konkrečiais darbais prisidėti prie gamtinės aplinkos puoselėjimo ir saugojimo. Tą galime atlikti kiekvienas savo kieme, namų aplinkoje, darbo vietoje. Rūpintis Žemės išsaugojimu kiekvieną dieną privalome visi.

Darželio kieme įrengtos edukacinės erdvės: Interaktyvus stendas „Krokas“, vabzdžių viešbučiai ir informaciniai tentai „Vabzdžiai“, „Paukščiai“.


Lietuvoje inkilų kėlimo pradininku laikomas gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas, kuris organizuotai pradėjo kelti inkilus jau 1922 metais. Dabar inkilus kelia ne tik miškininkai ar gamtininkai, bet ir daugybė paukščiams norinčių pagelbėti gamtos mylėtojų. Tokį paukštelių mylėtoją turi mūsų darželio „Kodėlčiukai“. Esame dėkingi Stasio tėveliui Andriui Vyšniauskiui už iniciatyvą. Kartu su savo vaikais pagaminęs inkilėlį, gražiu pavyzdžiu įtraukė ir kitus grupės tėvelius su vaikučiais. Šiandien į darželio apylinkes kartu išnešėme ir įkėlėme penkis inkilėlius. Tėvelis Andrius ne tik įkėlė inkilus, bet, kaip tikras miškininkas, pravedė vaikams edukaciją netradicinėje aplinkoje. Vaikai sužinojo, kokiame aukštyje reikia kabinti inkilus, į kurią pusę atsukama landa, kokie pavojai tyko paukštelių, neteisingai įrengus naujuosius namus… Mūsų inkilėliai įkurdinti medžiuose nuo pat darželio prieigų pakeliui į parką ir pačiame Domeikavos seniūnijos parke. Stebėsime ir su nekantrumu lauksime naujakurių.


Akcija „Rūšiuok linksmai“. 2022 m. rugsėjo 28 d. EKO koordinacinės grupės narės Judita Stankienė ir Vlada Žukauskienė inicijavo akciją „Rūšiuok linksmai“, kurios metu vaikai buvo skatinami mylėti gamtą, ją saugoti, tausoti ir rūpintis. Svarbu nuo mažens išmokti nešiukšlinti, rūšiuoti buitines atliekas♻️


„Daugkartinio naudojimo maišelio“. Niekam ne paslaptis, kad mūsų darželis prisijungė prie Lietuvos EKO mokyklų tinklo. Toliau sėkmingai ugdome savo mažuosius vaikučius mylėti ir saugoti gamtą. Įgyvendinant Ekologinio ugdymo krypties koordinacinės grupės veiklos planą, mokytoja Jūratė Pilitauskienė pati pasiuvusi daugkartinius maišelius „Tauškaliukų” gr. vaikams organizavo kūrybines dirbtuves „Daugkartinio naudojimo maišelis”. Vaikučiai kūrė ir dekoravo savo maišelius, kuriuos panaudos grupėje. Ekologinis ugdymas siejamas ir su menine raiška bei kūrybiškumu.


Džiaugiamės galėdami prisijungti prie Lietuvos EKO mokyklų tinklo organizuojamos, tradicija tapusios kasmetinės pasaulinės ENO medžio sodinimo dienų „PLANT AND CARE FOR PEACE“ akcijos, kuri vyksta nuo 2022 m. rugsėjo 15 d. iki 2022 m. spalio 2 d. Saulėtą rugsėjo 26 d. pakvietėme gerbiamą Vytėnų girininkijos girininką Saulių Žvinį dalyvauti medelių sodinimo akcijoje🌳Girininkas vaikams papasakojo apie Lietuvoje augančius medžius ir paaiškino, kaip reikėtų taisyklingai sodinti medžius ir kokios priežiūros medžiui reikės augant. Dėkojame girininkui Sauliui Žviniui už pagalbą sodinant keturis medžius mūsų darželio kieme. Po medelių sodinimo visi vaikai su mokytoja Kristina Kirvaitiene šoko ir dainavo liaudies dainelę „Augo kieme klevelis“🌿


„Žaliosios palangės“. Pavasaris – tai gamtos atgimimas. Taigi, mes irgi pabandėme įkvėpti pavasarinės dvasios ir grupėse įkūrėme savo „Žaliąsias palanges“. Vaikai kartu su mokytojomis, sėjo sėklas, sodino daigus. Laistydami augalus, stebėdami, tyrinėdami jų dygimą ir augimą vaikai pastebėjo, kad augalai, pasėti ir pasodinti vienu metu, sudygsta ir auga skirtingai, augdami linksta į šviesos pusę, nepalaisčius vysta 🌱🙂


Akcija „Žydinti Žemė“. Vaikai grupėse su mokytojomis dalyvavo pokalbiuose bei diskusijose apie tai, kaip reikia saugoti žemės turtus. Mokėsi stebėti gamtą, spėti, tyrinėti, gamino gėles. Akcijoje dalyvavo darželio mokytojos bei vaikai🌷🌱🌍


Darželio Ekologinės ugdymo krypties koordinacinė grupė pakvietė darželio bendruomenę, tėvelius, vaikučius ir darbuotojus prisijungti ir dalyvauti ERGO iššūkyje: apsodinkime Lietuvą! Buvo suburtos 3 komandos „LUKNĖ“, „SPALVIUKAI“ ir „SMARKUČIAI“. Iššūkio tikslas – pasodinti kuo daugiau virtualių medžių ir juos paversti tikrais.


2022 m. gruodžio 2-ąją Ekologinio ugdymo koordinacinės krypties grupės iniciatyva mūsų darželis prisijungė prie pasaulinės bendruomenių ir mokyklų tinklo ENO (Environmental online) akcijos – projekto „LIGHT FOR PEACE“ („Šviesa taikai“). Projekto tikslas – apjuosti pasaulį įžiebtų šviesų grandine, priminti visiems kokia svarbi yra taika Žemėje bei nešti šviesą visiems kenčiantiems.


2022-01-10 – 2022-02-01 Domeikavos lopšelyje-darželyje „Luknė“ vyko Ekologinio ugdymo krypties koordinacinės grupės organizuotas EKO projektas „Energiją taupyti verta“. Projekto tikslas – ugdyti ekologinį sąmoningumą, formuojant darnios gyvensenos ir vartojimo įpročius. Džiaugiamės, kad prie projekto prisijungė socialiniai partneriai: Kauno r. Domeikavos lopšelis-darželis ir Lapių lopšelis-darželis

Žiūrėti projekto video